Chociaż nie należą do tanich, to jednak zachwycają swoim eleganckim wyglądem i wszechstronnymi możliwościami aranżacyjnymi. Schody drewniane nadal są najpopularniejszymi, jakie Polacy wybierają do swoich domów.

Obecnie działa wiele firm, których specjalnością jest projektowanie, produkcja schodów, a także ich montaż. Do takich właśnie należy firma Stach-Gont. Jesteśmy w stanie wyczarować dla klientów wyjątkowe kompozycje, które będą pasowały zarówno do domów o klasycznej aranżacji, jak i również tej bardziej nowoczesnej. Drewno to bardzo wszechstronny materiał, tworzy przytulny efekt i uszlachetnia wnętrza, a także jest trwały i łatwy w ewentualnych naprawach – można go również cyklinować, aby wydobyć na nowo jego unikatowe piękno.

Jakie drewno jest najlepsze na schody?

Najczęściej wykorzystuje się gatunki drewna charakteryzujące się wysoką twardością, na przykład dąb oraz jesion. Także coraz większa popularnością cieszą się gatunki drewna egzotyczne. Wiele osób wybiera też montaż schodów z drewna bukowego, grabowego, orzechowego czy jaworowego. Bardzo ważne jest przy tym dobranie odpowiedniego lakieru lub oleju, aby zabezpieczyć schody przed czynnikami zewnętrznymi.

Rodzaje schodów drewnianych

Jak zostało już wspomniane, możliwości są tutaj praktycznie nieograniczone, ponieważ drewno to materiał, który pozwala na uformowanie wielu interesujących kompozycji – można wykonać z nich schody jednobiegowe, dwubiegowe i trójbiegowe, schody zabiegowe ze stopniami układającymi się na zakręcie w łuk, również schody kręcone, czyli spiralne, które najlepiej sprawdzają się tam, gdzie ilość miejsca jest ograniczona.

Świetnym pomysłem do nowoczesnych przestrzeni są schody półkowe, nazywane inaczej wspornikowymi, które montowane są bezpośrednio do ściany, a także schody grzebieniowe, które są pozbawione podstopnic, czyli pionowych elementów okładziny stopnia.

Profesjonalny montaż to podstawa

Jeżeli chcesz zdecydować się na schody drewniane, pamiętaj o tym, że zarówno produkcja schodów tego rodzaj, ponieważ są one najczęściej realizowane na wymiar, jak i również montaż schodów z drewna powinny być wykonane przez firmę posiadającą w tej dziedzinie doświadczenie – najlepiej potwierdzone referencjami zadowolonych klientów.