Kamień to naturalny i piękny materiał wykończeniowy – doskonale komponuje się zarówno z przestrzeniami zaaranżowanymi w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Jego urok nie jest jednak jego jedynym atutem, ponieważ również jest wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia.

Do wyboru jest obecnie wiele różnych rodzajów kamienia na elewacje. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z ich zaletami i wadami. Oczywiście, materiały te różnią się również cenami, ale można też znaleźć interesujące propozycje w przystępnych cenach.

Jaki kamień na elewację będzie najlepszy?

Najczęściej na elewacje wykorzystuje się takie kamienie jak: łupek kwarcowy, piaskowiec, granit, gnejs, wapień czy też trawertyn. Niedrogie i efektowne kamienie to łupek, piaskowiec, wapień oraz gnejs – występują w różnych kolorach i można dostosować je łatwo do aranżacji. Materiały te wyróżniają się również chropowatą nawierzchnią i są również łatwe w obróbce. Gdy z kolei chodzi o osiągnięcie efektu gładkości, można wybrać granit, który jednak jest dość drogi.

Nie tylko elewacje

Kamień może być użyty nie tylko do wykończenia elewacji budynku, ale również materiał ten ma znacznie szersze zastosowanie. Można zastosować go do wykończenia słupków bramy lub furtki, także można wykonać z niego efektowne ogrodzenie lub wykorzystać do obłożenia podmurówki. Bramy i ogrodzenie wykonane z kamienia będą prezentowały się bardzo elegancko i prestiżowo. Poza tym kamień doskonale nadaje się do ozdoby różnego rodzaju elementów małej architektury, na przykład murków oporowych.

Jak dbać o kamień na zewnątrz?

Przede wszystkim zaleca się jego impregnację, która ma za cel zabezpieczyć nawierzchnię przed plamami, zawilgoceniem oraz wykwitami. W sytuacji, gdy zabrudzenia są bardzo widoczne, poleca się również czyszczenie kamienia myjką ciśnieniową. Można wykonać również piaskowanie, czyli bardziej intensywne czyszczenie z osadów, narostów, pozostałych materiałów budowlanych. Prawidłowo wykonane piaskowanie jest nieinwazyjne, dlatego też nie powoduje uszkodzenia nawierzchni kamienia.